| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.8 mm |
| Width | 17.2 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 15.24 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 9.8 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 7.62 mm |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 7.62 mm |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 17.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 2 |
| Orientation | Straight |
| Max Supply Voltage | 500 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Connector Type | PCB, Screw, Terminal Block |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 30 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Green |
| Schedule B | 8536695050 |
| Connection Method | Push-In |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 14 AWG |
Stock: 460
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53942
Ext.Price$0.53942
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53942 | $0.53942 |
| 10 | $0.43872 | $4.38720 |
| 25 | $0.41000 | $10.25000 |
| 50 | $0.38316 | $19.15800 |
| 100 | $0.35808 | $35.80800 |
| 300 | $0.33464 | $100.39200 |
| 500 | $0.31273 | $156.36500 |
| 1000 | $0.29604 | $296.04000 |
